Historia tłoczenia oleju

1794 Młyn wodny w Streda nad Bodrogom.

Według kronik historycznych w 1794 r. znajdował się już w Streda nad Bodrogom młyn wodny, w którym oprócz mielenia zboża były także tłoczone oleje z roślin oleistych, które rodzina zdołała rozwinąć. Ich własne oleje były szczególnie ważne w okresie postu, wtedy nie wolno było spożywać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Bardzo częstym posiłkiem był chleb pieczony w piecu, maczany w domowym oleju.

1900 Połączony młyn w Somotor.

W 1900 roku w Somotor zbudowano młyn do produkcji mąki i oleju. Zachował się do dziś jako dowód tradycyjnych umiejętności rzemieślniczych naszych przodków. Aby uzyskać olej, najpierw konieczne było zmielenie nasion. Nie każde gospodarstwo miało na swoim terenie młyn, który wiedziałby, jak tłoczyć olej. Mieli więc młyny kamienne, w których ręcznie miażdżono nasiona, a następnie wieszano lnianą tkaninę chwytano kapiący olej.

1960 Filtr

Rok 1960 przyniósł rewolucyjną zmianę w produkcji tłoczonego na zimno oleju rzepakowego wprowadzającego filtrację, a tym samym jego ocenę i poprawę.

1985 nowy rzepak wyhodowany

Hodowla tych najnowszych odmian rzepaku ,, 00 ”o minimalnej zawartości kwasu erukowego i glukozynolanów (łatwiejsza strawność i zminimalizowana ilość szkodliwych substancji w rzepaku).

1800 Młyn w Boľ.

Jeden z młynów w naszym regionie, który zachował pisemny zapis o prażeniu i prasowaniu nasion oleistych, głównie nasion słonecznika.

1950 Silnik elektryczny i butelkowanie.

W 1950 r. pomocne okazują się silniki elektryczne do wytłaczania oleju z rzepaku,które przyspieszają i usprawniają proces przetwarzania. W tym samym roku znajdujemy pierwszą wzmiankę o przemysłowym butelkowaniu oleju rzepakowego tłoczonego na zimno.

1970 Stop

W 1970 r. doszło do ogromnego wstrzymania produkcji i zniszczenia drobnych producentów należących do centralnych zakładów. Do 1975 r. następuje gwałtowna redukcja produkcji ropy z rzepaku, wtedy zaczęto uprawiać nową odmianę rzepaku o niskiej zawartości kwasu erukowego.

WSPÓŁCZESNA HISTORIA

2006 Budowa młyna VENAS

Ważnym kamieniem milowym w nowoczesnej historii produkcji ropy był rok 2006 i rozpoczęcie budowy naszych pras.

2016 Kontynuujemy tradycję

Jest rok 2016, a nasza firma oficjalnie rozpoczęła produkcję tłoczonego na zimno oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia i oleju rzodkwiowego.

2010 Badania

W tym roku narodził się pomysł tłoczenia oliwy z rzepaku na zimno. Rozpoczęto badania i nastąpił rozwój tłoczarni na zimno oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na Słowacji.